sobota 17. ledna 2015

Návštěva v knihovně Mazaného Králíčka - Opřete se do toho (Lean In) od Sheryl Sandbergové, aneb úvaha na téma žena

Malá technická na úvod…
Údaje ke knize:
Kniha v originále: Lean In
Český překlad : Opřete se do toho (vydáno 2013)
Autor: Sheryl Sandbergová
Komu se nechce číst celá kniha, tak v AJ existuje i podcast, ale kniha mi přišla lepší ;)

Tak teď už k dnešní úvaze……

Žena….

Tisíc a jeden aspekt tvořící celek.
Drobné odchylky dodají na originalitě, jsou snad i žádoucí…….stále je s nimi celek krásný, hebký, přátelský, přitom silný, funkční a hlavně ženský. Odchylky jsou jako chloupky na kožíšku, tak neuvěřitelně zvláštní, tak originální, tak zajímavé….
Jak odchylky narůstají, mění se často v trny, ostny, rohy a jiné kreace…. Někdy s nimi útočí nositelka, jindy dráždí okolí jen pohled na ně a staví ostatní do obrané pozice.
Cílevědomá vs. jdoucí přes mrtvoly.
Sebevědomá vs. arogantní.
Přátelská vs. vlezlá.
Komunikativní vs. užvaněná.
Rázná vs. hysterická

Cítíte ten rozdíl?

Od malička mě fascinují staré ženy (pravda trochu to letos zhatily Špehoun (je to ona) a Ropucha, což jsou moje dvě sousedky v důchodu, můj život mají místo sledování seriálu – už si na mě pořídily i kameru :D 

No, nic to jsem zase kapku odbočila…
Takže ty staré ženy mě fascinují pro ten jejich nadhled, pro to přirozené sebevědomí. Možná jsem měla jen štěstí na samé fajn staré ženy, moje tety (resp. pratety), sestřenice mých rodičů a prarodičů, moji profesorku klavíru, moje sousedky, moje babičky a prababičku, babičky mých kamarádů, mámy mých starších kamarádů, starší ženy, které jsem potkala díky práci. Fascinují mě všechny, přitom je každá jiná.

Pamatujete na postavu Alžběty ze seriálu Dokonalý svět? Přesně tyhle ženy myslím.

Líbí se mi to přirozené sebevědomí. Není v nich žádná křeč. Tak nějak to z nich vyzařuje. Myslím, že to je základ úspěchu.

Přemýšlím, jestli je to něco, co člověk (žena) získá až během života, nebo dnešní společnost je jiná a tlačí ženy do toho, že „musí bojovat“. Musí mít ostré lokty a sebevědomí znatelné na sto honů, jinak nebudou mít ani na chleba. Že musí být silně dominantní a hlavně si nenechat nic líbit. A tady můžu říct, že hlavně v práci, čím mladší, tím ostřejší. Jenže ono to spíš v závěru škodí……nám ženám celkově.

Ráda bych i doplnila, že já jsem rozhodně zastáncem toho, aby ženy (všechny ženy světa) získaly rovná práva ve všem. Jsem dost dlouho v praxi na to, abych věděla, že i v ČR žena na stejné pozici za stejnou práci často dostává stále nižší mzdu či plat. Na druhou stranu se dost ztotožňuju s knihou Opřete se do toho od Sheryl Sandbergové (knižní tip z nadpisu ;).

Po přečtení té knihy možná budete mít pocit, že se Sheryl opírá spíš tak trochu do vás, jakožto ženy. Ale má svatou pravdu, ženy si neumí o své šance říct, přesně vypichuje, kde ona sama i my ostatní často děláme chyby. Z praxe můžu doplnit, že ženy si o šance neumí říct hlavně včas, kdy by to ještě uměly formulovat v klidu a jasně. Když už jednoho dne, kdy pohár jejich trpělivost s tím „ignorantem ve vedení, co snad nevidí, jak jsou dobré“ přeteče a o šanci si řeknou, tak to udělají jako ta veverka…… Znáte ten vtip? Je to můj oblíbený….. ;)

Pro ty kdo netuší:
Veverka si chce zasadit oříšek, aby jí vyrostl stromek, ale nemá rýč. Tak přemýšlí……. A v duchu si říká: „Tak rýč tady má jen medvěd……. Zkusím za ním zajít, jestli by mi ho půjčil………“.
A tak jde lesem směrem k medvědímu brlohu a jak jde, tak v duchu uvažuje: „No tak snad mi ho půjčí, však spolu nemáme žádný problém, medvěd je hodný…… proč by mi ho vlastně nepůjčil, že…….no jo, ale tak možná mi ho nebude chtít půjčit, třeba mi nevěří,……….. ono stejně medvěd je docela lakomý, když se to tak vezme……. No jo, on mi ho určitě nepůjčí, nemá mě rád a proč by mi ten rýč vůbec půjčoval, ……. Takový starý lakomec“.
A mezi tím dojde k brlohu, zaťuká na dvířka, rozespalý méďa otevře a veverka na něj celá vytočená hystericky zařve: „TAK SI HO TEDA SEŽER!“

A ženy jsou často jako ty veverky. Není problém, že by si neuměly vůbec dnes říct o postup, peníze, práci a cokoliv, co v životě chtějí, že by jen mlčely, to ne -  jen ten způsob přednesení té žádosti pokulhává a často pak promarní i svoji šanci. Odkladem se vynervují a vynervované už často, byť se zeptají, tak svého cíle stejně nedosáhnou, naopak si ublíží. Ale těch aspektů je několik, přečtěte si knihu, uvidíte, není vůbec špatná. A myslím, že by si ji měla přečíst každá žena, která chce pracovat, každá žena, která plánuje rodinu a při tom časem stíhat práci a každý muž, který pracuje se ženami a nebo má ženu doma, protože ta kniha člověku dá nové obzory (i když se nám to možná někdy nebude líbit a nebo si naivně budeme říkat, že my budeme jednou jiní – lepší ;)

Ještě jednu věc, kterou bych zmínila právě z té knihy kapku víc a to jsou pojmy:
-        Mentoring
-        Sponzoring

Tohle jsou jistě záležitosti, které ledasco usnadní, hlavně nám ženám, které si tak těžko říkáme nahlas o to, že chceme zajímavější práci, vyšší pozici, víc peněz, nám ženám, které často o sobě tak pochybují, že maskují minimální sebevědomí na venek jeho byť předstíranou, tak ale přehnanou formou.

Ve zkratce mentoring je vztah dvou osob, kdy mentor (rádce), často tedy osoba zkušenější a starší radí, pomáhá, směruje, formuje jistým způsobem, pomáhá s osobním vývojem mentorovanému (tedy učedníkovi, nebo-li jak se mu taky říká - mentee). Čerpáno z knihy Opřete se do toho a wikipedie, více ZDE.

Kámen úrazu je v tom, že tohle (pracovní mentoring) nemá v ČR zrovna velkou tradici. Navíc v práci si mentor vybírá vás, nikoliv vy ho (tedy pokud vám nebyl při nástupu na dobu určitou přidělen dle firemních pravidel). Mentor je ve většině případů osoba starší, tedy jaksi odchovaná i jinou dobou, tím nemyslím nutně období před sametovou revolucí, ale ony i ty devadesátky byly kvalitně turbulentní. A důvěra lidí v jiné lidi dostala dost na frak.

Mentoring v širším smyslu zahrnuje i jisté druhy kurzů osobního rozvoje, kdy se vedoucí kurzu může nazývat kouč, duchovní vůdce či mentor. Já ale budu psát o pracovním mentoringu.

Taktéž, což zmiňuje i kniha a já jsem zažila osobně, tak mentor muž a mentorovaná žena nemají rozhodně takový volný prostor jako dva muži v tomtéž vztahu. Jsou situace, kterých se jako žena buď vzdáte, nebo se připravte, že je okolí bude soudit přísně a v závěru vám zlé jazyky ublíží. Mentorů klidně můžete mít více, taktéž jsem si vyzkoušela a je to přínosné. Ve srovnání s kamarádkou, která měla mentora jen jednoho, za to ženu, jsem měla i s dvěma muži kapku omezené možnosti. I tak jsem dodnes za své mentory vděčná, že si mě vybrali a vzali pod svá křídla a mnoho mě naučili.

Před časem jsem si vyhlédla trochu proti pravidlům svého dalšího mentora v práci, i když to tak úplně proti pravidlům není, protože ten vztah je do jisté míry placený – finančně (aby nedošlo k mýlce :D ). Běžný pracovní mentoring placený není, resp. neplatí za něj mentorovaný, ale např. zaměstnavatel ve formě odměny, nebo vůbec nikdo. No, můj nový „mentor“ mě ovlivnil neskutečně. Obrátil mi na ruby doslova mozek, tři měsíce jsem byla z něj v transu a změnila řadu věcí. Po dlouhé době někdo, kdo mě nutil přemýšlet, jít dál, podívat se na věci ze širšího pohledu, víc do hloubky. A vím, že moje šance být jeho skutečným mentee jsou velmi malé, ne po pravdě nejsou žádné, jelikož jsem v jeho očích doslova štěně, jsem žena, jsem jiného pracovního postavení než on a přesto… mě inspiruje a svým způsobem vede dál. Tím chci říct, nesmutněte, když si vás nikdo nevybere, či vám zaměstnavatel nedopřeje mentora automaticky, vyberte si klidně někoho vy a v rámci možností a nenápadnosti si z něj udělejte mentora tajně ;) I tak vám může být přínosem. V ČR si prostě stále musíte pomáhat, jak to jde.

Naproti tomu sponzoring přátelé, tak to je čistá lobby. Osobně myslím, že je to věc báječná, nezbytná pro raketový posun v kariéře, ale osobně jsem takovou bytost (sponzora) neměla. Ale mám kamarádku, která získala velmi kvalitního mentora a sponzora v jedné osobě a můžu říct, že se sponzorem pak dokážete opravdu velké věci za podstatně kratší dobu.

Jinak v pracovním prostředí sponzoring znamená vztah dvou osob, kdy jedna, tzv. sponzor lobbuje za zájmy, postup, prospěch té druhé osoby. Opravdu často je sponzor a mentor jedna a ta samá osoba. Tady je to o něčem víc, než dobré radě, než o odborné konzultaci ohledně pracovního problému, který aktuálně mentorovaný řeší. Sponzor je někdo, kdo se u vedení přimlouvá, aby právě vám byly svěřeny zajímavé projekty, důležití klienti, zakázky, zajímavé pozice, povýšení. Někdy je přímo i on uděluje. Opět pro ženy, které si neumí příliš často říct příhodným způsobem o něco „navíc“, je tahle osoba k nezaplacení. Doslova za ně udělá tu „nepěknou a neoblíbenou práci“ a tím je „říct si“, přesněji se dožadovat, že…

Mentor je určitě krok první, kdy vaše zpravidla mladé (či na pozici nové) a tedy ne moc sebevědomé „já“ utěší, pochválí a buduje tak ve vás právě to zdravé, hezké, zářivé sebevědomí, takže nemusíte být ani zakřiknutá puťka, ani uštěkaná hysterka.

Sponzor je o level výš, jeho existence kapku chrání od nemoci zvané „ostré lokty“ (nepleťte si prosím s tenisovými lokty ;) Tohle je nemoc, kterou mladé ženy, zvlášť když jsou hodně cílevědomé a ambiciózní, někdy trpí. Tahle nemoc jim bere hlavně tu ženskost. Nemyslím tu „ženskost“, že obličej mají pěstěný kvalitní kosmetikou, vlasy jak z magazínů, na nožkách lodičky od renomované značky, kabelku známého módního domu, seriózní, kvalitní, drahé oblečení a ve volném čase jsou dostatečně cool a sexy (a beztak působí spíš jako sedmihlavá saň.) Myslím tu podstatu. (Nejsem zrovna na nějaké ty řeči o vnitřní bohyni, já jsem spíš praktik, ale ženy dnes dělají hlavně chybu v tom, že se snaží doslova napodobit muže a tak trochu v sobě tu „ženu zabít“.) Přitom být „svá“, být žena, může nakonec znamenat velký přínos.

Krásný příklad z praxe – když jsem se učila řídit auto, můj otec mi řekl: „Ženy uvažují jinak, Ty uvažuješ jinak, nesnaž se pochopit, jak řídí muž, nesnaž se ho napodobit, nauč se svůj vlastní ženský způsob, tak jak máš k tomu vyvinutý mozek a schopnosti.“ Nebylo na tom nic degradujícího. Je potřeba si připustit, že muži mají lepší prostorovou představivost, ale ženy mají často lepší paměť. A x dalších rozdílů. Ženám vyhovují jednoduché návody. (Muž návody nečte zásadně.) Ženy neumí bohužel příliš dobře parkovat (já si to neodpustím). Často proto, že se snaží napodobit muže. Točí volantem zuřivě zleva doprava, dávají zpátečku a jedničku, popojíždí tam a zpět a to vše činí, aniž by skutečně tušily, co dělají a kam mají vůbec vytočené v tu chvíli kola. Nechápou, proč se jim nedaří auto zarovnat ke kraji apd. Kdyby se naučily jednoduchý návod, vykašlaly se na prostorovou představivost a smířily se s tím, že nemají ani penis ani představivost, tak parkují jedna radost. Jsou ale proti mužům víc opatrné, zbytečně neriskují, jsou zodpovědnější, takže mají své ženské předpoklady pro to, být dobré v řízení auta. Co na tom, že muži jezdí rychleji, častěji předjíždí, protože mají odhad pro vzdálenost a rychlost a taky víc riskují už z principu, když do cíle dojedou o 2 minuty dřív?

Přála bych si, aby si dnešní ženy vzaly z té ženské podstaty to dobré, aby si našly vlastní způsoby řešení, aby se nesnažily jen tvrdě kopírovat muže, protože tam kde je muž důrazný, tam je žena často hysterická, tam kde se muž zlobí za nesplněný úkol, tam žena vyčítá až do morku kostí. Prostě takové jsme. Zanechejme těch citových vydírání, manipulací a stavějme na tom dobrém v nás. Neomlouvejme své ječení tím, že chlapovi se to toleruje, když se údajně zdravě rozčílí. Žena má perfektní předpoklady pro komunikaci, mezilidské vztahy, klidné řešení problémů, žena je ve většině případů rozený diplomat, zvládá více věcí naráz. Proč bychom dneska musely být řvoucím ženo-chlapem, aby nás někdo bral vážně? Ta doba snad byla v devadesátých letech, tehdy si vysoce postavené manažerky nedovolily dorazit do práce ani v sukni, v kurzu byl kalhotový kostým, který připomínal nápadně mužský oblek a halil vše „ženské“ přes nohy od zadku až po prsa, zato zdůrazňoval široká ramena. Nebo už si nepamatujete, v čem chodila oblečená Dana Scully ze seriálu Akta X? ;)  Mikádo byl největší odvaz, co si jako žena-vědec v mužské společnosti mohla tehdy dovolit.

No, snad najdeme rovnováhu…  (A snad se mi dnes podařilo vysvětlit, že moc a moc fandím všem ženám, protože jsou úžasné a že je mi líto, že nevyužívají svůj skutečný potenciál, ale naopak ho napodobováním nenapodobitelného mužského principu spíš v sobě ubíjí.)

A taky chci říct, že bych chtěla být tak skvělá a nad věcí jako všechny ty staré ženy, co znám, ale dřív než zestárnu ;)

A poslední věc, knihu od Sandbergové jsem si původně koupila proto, že jsem si chtěla přečíst o tom, jak efektivně skloubit práci a dítě. A myslím, že by si vážně tu knihu měli přečíst i muži. Já tedy rozhodně neřídím Facebook jako Sheryl, ale moje práce jaksi nevypadá na spokojených 12let mateřské dovolené, jako u některých maminek v mém okolí. Už jsem si práci v kombu se starostí o malé dítě zkusila, je to náročné, takže dobré rady a postřehy zkušených se vždy hodí ;) I pro ten obyčejný běh domácnosti.

Rozhodně jedna její rada mě o dost posunula: „Hotové je lepší, než dokonalé.“ ;)


Co vy a role ženy? Případně kniha Opřete se do toho? Povídejte, pište… cokoliv ;) Klidně i o vašich zvědavých sousedkách :D

Děkuji moc za komentáře, dělají mi vždy velkou radost.
Vaše Iwi

Žádné komentáře:

Okomentovat